|
|
W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję przenieść się w czasie, odwiedzając Archiwum Państwowe w Szczecinie. Wizyta ta była nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również cenną lekcją historii i kultury.
Pracownicy archiwum przygotowali dla nas bogaty program, który pozwolił nam zgłębić tajniki pracy archiwisty oraz poznać fascynujące dokumenty z przeszłości. Dowiedzieliśmy się, jak przechowywane i zabezpieczane są cenne materiały, a także jak odczytywać stare pismo. Mogliśmy zobaczyć z bliska oryginalne dokumenty, niektóre z nich liczyły nawet kilkaset lat!
Podczas spotkania pracownicy archiwum opowiedzieli nam o interesującym konkursie genealogicznym, skierowanym do uczniów. Konkurs ten zachęca do odkrywania historii własnej rodziny, poszukiwania przodków i tworzenia drzewa genealogicznego. To wspaniała okazja, by poznać swoje korzenie i zrozumieć, skąd pochodzimy. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału! Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Szczecinie https://www.szczecin.ap.gov.pl/news/pl/rusza-4-edycja-konkursu-bez-korzeni-nie-zakwitniesz-moja-wielka-i-mala-ojczyzna
Jednym z najbardziej ekscytujących punktów programu były warsztaty z pisania piórem. Pod okiem doświadczonych archiwistów uczyliśmy się kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania. To było nie lada wyzwanie, ale również świetna zabawa. Przekonaliśmy się, jak trudne było pisanie gęsim piórem i atramentem, z jakimi trudnościami mierzyli się pisarze w dawnych czasach. Dzięki tym warsztatom mogliśmy na chwilę przenieść się w czasie i poczuć klimat minionych epok.
Serdecznie dziękujemy pracownikom archiwum za poświęcony nam czas i cenne informacje. Zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia tej wyjątkowej instytucji i odkrywania tajemnic przeszłości.
S.Sz.