|
|
W dniu 16.12.2025 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski „W Pacanowie kozy kują” skierowany do dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas pierwszych. Wydarzenie zostało zorganizowane w oparciu o książkę „Przygody Koziołka Matołka. Księga 1”. Kornela Makuszyńskiego, Mariana Walentynowicza.
Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych, doskonalenie umiejętności recytatorskich, ćwiczenie pamięci oraz kształtowanie odwagi w wystąpieniach publicznych. Konkurs był również okazją do radosnego obcowania z literaturą dziecięcą.
W konkursie wzięło udział dwanaścioro uczniów z następujących klas:
Oddział przedszkolny: Pola Denkiewicz, Edward Orłowski, Michalina Wasyluk;
Klasa I „a” : Milana Makhynko, Hanna Oziewicz, Amelia Więzowska;
Klasa I „b” : Sara Jastrzębska, Hanna Rosołowska, Michał Saniuk;
Klasa I „c” : Tobiasz Gugulski, Elżbieta Kadubiec, Marcelina Piorunowska.
Uczestnicy zaprezentowali wybrane fragmenty utworu, opanowując pamięciowo 16 wersów
(4 zwrotki). Występy oceniane były według następujących kryteriów: pamięciowe opanowanie tekstu, interpretacja recytowanego fragmentu, ogólny wyraz artystyczny prezentacji.
Wszystkie występy stały na bardzo wysokim poziomie i dostarczyły wielu pozytywnych emocji zarówno uczestnikom, jak i publiczności. Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem, odwagą oraz pomysłowością w interpretacji tekstu. Decyzją komisji konkursowej wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani I miejscem, doceniając ich trud, przygotowanie i piękne recytacje.
Prezentacje konkursowe oceniła komisja w składzie: Pani Agata Bukowiec, Pani Malwina Nowak oraz Pani Danuta Plichta.
W trakcie obrad komisji wszyscy uczestnicy oraz widzowie mieli okazję wysłuchać treści utworu z płyty CD, czytanego przez Piotra Fronczewskiego, co dodatkowo uatrakcyjniło wydarzenie i pozwoliło dzieciom obcować z profesjonalną interpretacją tekstu.
Warto podkreślić, że książka „PrzygodyKoziołkaMatołka”znajduje się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”, co potwierdza jej wysoką wartość literacką i wychowawczą oraz szczególne znaczenie w edukacji czytelniczej najmłodszych.
Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali od wicedyrektora szkoły, Pana Sebastiana Szymańskiego pamiątkowe dyplomy a od Pań zasiadających w komisji konkursowej- upominki rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, dziękujemy za piękne recytacje i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs był wspaniałą okazją do odkrywania talentów oraz wspólnego przeżywania literackiej przygody z Koziołkiem Matołkiem.
Marzenna Czapczyk
Anna Kister