Drukuj

sadek

Już kolejny rok (tym razem za pomocą TEAMS) w naszej szkole odbywają się zajęcia z zakresu odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne. Tym razem przeprowadziła je w klasach siódmych Pani Klaudia Gieryń – specjalista ds. nieletnich z Komisariatu Policji w Nowogardzie.

Celem zajęć było nie tylko uświadomianie uczniom kwestii związanych z odpowiedzialnością prawną nieletnich za czyny zabronione prawem, ale równeż  kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach mających związek z łamaniem i nieprzestrzeganiem norm prawnych.

Uczniowie mieli okazję poznać określenia, takie jak: prawo, ustawa, regulamin, normy, nieletni, czyn karalny, demoralizacja czy asertywność. Dowiedzieli się, jakie środki można zastosować wobec nieletniego w sytuacji zachowania niezgodnego z obowiązującymi przepisami,  no i co najważniejsze - w  jaki sposób przeciwstawić się presji w sytuacjach namawiania przez innych do zachowań niezgodnych z prawem.

 Wiedza taka z pewnością przyda się każdemu i pomoże w podejmowaniu przemyślanych i mądrych decyzji nawet w tak młodym wieku.

Pedagog szkolny (ig).