Lektury w klasach I - III

1. Władysław Bełza „Kto ty jesteś? Polak mały!”;
2. Jan Brzechwa „Moje ulubione wiersze”;
3. Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
4. Wanda Chotomska „Legendy polskie”;
5. Maria Krueger „Karolcia”;
6. Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”;
7. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”;
8. Kornel Makuszyński „120 przygód Koziołka Matołka” (księga I);
9. Alan Aleksander Milne „Kubuś Puchatek”;
10. ks. Jan Twardowski „Patyki i patyczki”;
11. Julian Tuwim - wiersze dla dzieci: „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”;

inne wybrane utwory klasycznej literatury dziecięcej polskiej i światowej"

W ostatnich zmianach nie wyszczególnione zostały obecne poprzednio w spisie pozycje:
H. Ch. Andersen - wybór baśni;
Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”;
M. Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Mogą one jednak być omawiane jako "inne wybrane utwory klasycznej literatury dziecięcej polskiej i światowej".

Lektury – klasa IV

  1. J. Brzechwa – „Akademia pana Kleksa”
  2. J. Christa – „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
  3. J. Olech – „Dynastia Miziołków”
  4. F. H. Burnett – „Tajemniczy ogród”
  5. J. Korczak – „Król Maciuś Pierwszy”
  6. R. Gościnny, J.J. Sempe – „Mikołajek” (wybór opowiadań)
  7. J. Wybicki – „Mazurek Dąbrowskiego”
  8. A. Mickiewicz – „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz” (opisy)
  9. Wybrane podania i legendy polskie’
  10. Wybrane baśnie polskie i europejskie
  11. Wybrane wiersze J. Brzechwy, W. Bełzy, K.I.Gałczyńskiego,
  12. J. Kulmowej, J. Tuwima.

Lektury - klasa V

  1. C. St. Lewis „ Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa”
  2. F. Molnar „Chłopcy z Placu Bronii”
  3. Wybrane mity greckie ( w tym Mit o powstaniu świata oraz mity „ O Prometeuszu , Syzyfie, Demeter, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Terezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce”
  4. J. R. Kipling „ Księga dżungli”

Lektury - klasa VI

  1. Ch. Dickens „Opowieść wigilijna”
  2. A. de Saint-Exupery „Mały Książę”
  3. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Liberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Lektury - klasa VII

  1. A. Fredro „Zemsta”
  2. Wybór fraszek, pieśni i trenów ( w tym tren I, V, VII, VIII )

Jana Kochanowskiego

  1. I. Krasicki „Żona modna”
  2. Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II część „Dziadów”, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”, „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza
  3. de Saint-Exupery „Mały Książę”
  4. Quo vadis” i „Latarnik” Henryka Sienkiewicza
  5. J. Słowacki „Balladyna”

Lista lektur uzupełniających dla klas VI – VII

  1. Fiedler A. „Dywizjon 303”
  2. N. H. Kleinbaun „Stowarzyszenie umarłych poetów”
  3. E. E. Schmitt „Oskar i Pani Róża”

Klasy gimnazjalne

Lektury - klasa II

  1. Musierowicz M. „ Kłamczucha”
  2. Mickiewicz A. „Dziady” cz. II , „Reduta Ordona”, wybrana ballada
  3. Krasicki I. Wybrane bajki
  4. Fredro A. „Zemsta”
  5. Prus B. „Antek”
  6. Szekspir W. „Romeo i Julia”
  7. Sapkowski A. „ Droga, z której się nie wraca”
  8. Christie A. „Morderstwo w Orient – Expressie”

Lektury - klasa III

  1. Kamiński A. „Kamienie na szaniec”
  2. Nałkowska Z. „Opowiadania”
  3. Hemingway E. „Stary człowiek i morze”
  4. Orwell G. „Folwark zwierzęcy”
  5. Mrożek S.  „Wesele w Atomicach”
  6. Lem S. „Wybrane opowiadania”
  7. Wybrana powieść młodzieżowa