facebook sp1

Polish (Poland)English (United Kingdom)

AKTYWNA EDUKACJA

INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE- praktyczne, nowatorskie i kreatywne podejście do nauczania, wychowania w klasach 1-3.
Od jakości edukacji w klasach I-III zależy bardzo dużo. Od tego, z jakim entuzjazmem, kompetencjami i nastawieniem do uczenia się uczeń opuszcza klasę trzecią, zależy jak będzie uczył się później. Wczesny etap kształcenia wyposaża uczniów w podstawowy bagaż umiejętności i postaw, które będą mogły być rozwijane w następnych latach.

Więcej…

prezentacje

TIK W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Młodsi uczniowie są ciekawi nowości, otwarci i chłoną świat wszystkimi zmysłami. Dla nauczyciela to zarówno wyzwanie, jak i źródło ogromnej satysfakcji z ich postępów. Współcześnie technologia otacza dzieci od urodzenia, jest obecna w domach i dostępna na wyciągnięcie ręki. Nasi podopieczni potrafią z łatwością obsługiwać smartfony, tablety i komputery.

Podstawa programowa kształcenia ogólnego nakładana nauczycieli obowiązek używania narzędzi TIK podczas zajęć oraz umożliwianie wykorzystania nowoczesnych technologii przez uczniów. Nie oznacza to, że musimy na każdej lekcji pracować z tabletem czy komputerem. W pracy ze swoimi uczniami najczęściej wykorzystuję narzędzia internetowe, które nie wymagają logowania się. Jeśli jest to konieczne, tworzę konto nauczycielskie i podaję hasło klasie, by wszyscy mogli używać danego programu podczas zajęć lub w domu.

Musimy pamiętać, że najmłodsi uczniowie nie mogą założyć własnej skrzynki pocztowej, więc nie mogą zarejestrować się w aplikacjach, które tego wymagają. Bardzo dobrze sprawdzają się programy, które instalujemy na komputerze, gdyż możemy pracować offline w sytuacji, gdy nie mamy łącza z internetem lub szkolna sieć jest zbyt obciążona.

Poniżej przedstawiamy sześć narzędzi TIK, które mogą się przydać w praktyce nauczycielskiej.

1.Program Photo Story 3 dla Windows można pobrać ze strony http://www.microsoft.com/pl-pl/down-load/details.aspx?id=11132. Aplikacja pozwala na stworzenie multimedialnego pokazu zdjęć, do którego możemy dodać podkład muzyczny lub nagrać narrację. Wszystko zrobimy w kilku krokach, a efekt swojej pracy możemy zapisać jako film na własnym komputerze lub zamieścić w serwisie YouTube. Interfejs jest bardzo przyjazny, a komunikaty w języku polskim ułatwiają pracę. Zdjęcia wykorzystywane w prezentacji możemy edytować w trakcie tworzenia pokazu. Prezentację zapisujemy jako plik do dalszej edycji lub produkt finalny.

Aby wykorzystać program w pracy z uczniami, powinniśmy najpierw zgromadzić zdjęcia na dany temat oraz wybrać plik z muzyką. Jeśli zależy nam na nagraniu narracji, będziemy potrzebować słuchawek i mikrofonu. Taki multimedialny pokaz możemy stworzyć na potrzeby zajęć lekcyjnych.

Jeszcze lepiej, jeśli prezentacje wykonują uczniowie. Mogą oni przedstawić na przykład swoje hobby, miejscowość, drzewa liściaste okolicy, odznaki wiosny czy kolejność wydarzeń w lekturze. Możemy również przygotować wycieczkę po okolicy, podczas której uczniowie wykonają zdjęcia i zrobią notatki, które staną się podstawą multimedialnego pokazu. Jeśli chcemy wykorzystać zdjęcia z zasobów internetowych, musimy pamiętać o przestrzeganiu praw autorskich.

Jak pracujemy z programem.

a.       Pobranie i zainstalowanie programu Photo Story3

b.      Wybieramy tworzenie nowej prezentacji.

c.       Następnie dodajemy zdjęcia, klikając Importuj obrazy. Mamy możliwość ułożenia zdjęć w dowolnej kolejności oraz ich przesuwania za pomocą myszki.

d.      W kolejnym etapie dodajemy podpisy, dobieramy rodzaj i wielkość czcionki oraz określamy kolor tekstu.

e.       Po wciśnięciu przycisku Dalej przechodzimy do kolejnego okna, w którym możemy dodać

narrację do pokazu. Zawsze mamy możliwość jej odsłuchania lub ponownego nagrania.

f.       W następnym oknie – Przejście – dobieramy efekt przejścia zdjęć. Pamiętajmy, że wybieramy przejście dla każdego zdjęcia oddzielnie!

g.      Dodajemy muzykę. Plik dźwiękowy powinien być dłuższy niż zakładany czas pokazu. Program sam dostosuje długość ścieżki dźwiękowej.

h.      Ostatnim oknem kreatora jest Zapisz historię do odtworzenia na komputerze. Prezentacja zapisze się jako plik WMV. Warto również zapisać kopię w edytowalnym formacie WP3. W tym celu klikamy przycisk Zapisz projekt, który znajduje się na dole obok przycisku Pomoc.

Gotowy pokaz zdjęć możemy wgrać na YouTubei zamieścić na stronie klasy, klasowym blogu lubstronie szkoły. O zgodę na zamieszczenie w internecie zdjęć, na których są uczniowie, musimy poprosić rodziców lub opiekunów prawnych.

Podczas tworzenia prezentacji możemy skorzystać ze zdjęć i muzyki z otwartych zasobów:

Zdjęcia http://otwartezasoby.pl/category/zdjecia-i-grafiki

Muzyka http://otwartezasoby.pl/muzyka/muzyka-z-cc-trax

 

2.Historyjka w internecie

Za pomocą Photopeach - http://photopeach.com.możemy stworzyć nie tylko ciekawy pokaz zdjęć, lecz także quiz.  Ta darmowa aplikacja wymaga rejestracji. Ma to swoje zalety – dzięki temu wszystkie prezentacje znajdą się w jednym miejscu i zawsze będziemy mieć do nich dostęp. Założenie konta klasowego pozwoli korzystać z programu uczniom.

Aplikacja oferuje gotowy katalog utworów, który umożliwia szybkie dobranie odpowiedniej muzyki.  Niestety nie ma możliwości nagrania własnej narracji.

Aby zamieścić prezentację na stronie lub blogu klasy bądź szkoły, kopiujemy tzw. kod embed. Świetnie sprawdzą się takie tematy pokazu przygotowanego przez uczniów jak podsumowanie bloku tematycznego, wspomnienia z wycieczki czy historyjka, która będzie stanowić inspirację do wspólnego pisania opowiadania. Ograniczeniem jest tylko pomysłowość nauczyciela i uczniów.

Aby się zarejestrować,

1.      Klikamy Sign up for free. Uzupełniamy pola Username (nazwę użytkownika), Email i New Password (hasło). Następnie przepisujemy cyfry lub litery, które wygenerował program. Rejestrację zatwierdzamy, wciskając przycisk Sign Up.

2.      Po założeniu konta rozpoczynamy pracę w programie, dodając zdjęcia. W tym celu wciskamy przycisk Upload Photos. Wybrane zdjęcia z folderu komputera załadują się do okna pracy. Możemy zmienić ich kolejność, przesuwając je myszką. Zdjęcie, które chcemy usunąć, przesuwamy na pole Deleted items.

3.      Do kolejnego etapu przechodzimy, wciskając Next. Wtedy wybieramy muzykę oraz nadajemy tytuł

– Slideshow Title. Możemy też napisać kilka zdań o prezentacji w polu Description. Pracę kończymy, wciskając Finish.

3.Symetria i kojąca muzyka

Aplikacja http://weavesilk.com- pozwala na pracę bez logowania się. Choć program jest po angielsku, jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Uczniowie mogą stworzyć własne obrazki na podsumowanie lekcji o symetrii jednoosiowej. W aplikacji można narysować również motyla czy jakiś abstrakcyjny obrazek, który stanie się podstawą do dalszej pracy– pisania opisów, nauki kolorów po angielsku czy wspólnej pracy nad elektroniczną książką z dziełami uczniów. Obrazek zapisujemy, klikając ikonę aparatu fotograficznego w lewym, górnym rogu ekranu (Save Picture). Aby rozpocząć od nowa, wybieramy New. Wiele opcji ukrywa się pod ikoną koła – warto poeksperymentować.

4. Rysujemy wspólnie

 

Aplikacja Draw It Live pozwala na wspólną zabawę w rysowanie. To elektroniczna wersja białej tablicy, którą uczniowie jednocześnie zapełniają rysunkami.

Aby rozpocząć pracę, należy

1.      Wejść na stronę http://www.drawitlive.com, wcisnąć przycisk collaborative Whiteboard i w puste pole wpisać imiona uczniów, którzy będą ze sobą współpracować.

2.      Start Drawing utworzy nowe pole pracy.

3.       Pod napisem Share this link with your friends to have them join widać odnośnik, który należy poda na stronie klasy lub blogu. Kliknięcie go pozwoli dołączyć domwspólnej zabawy.

Dzieci mogą pracować zarówno w pracowni komputerowej, jak i w dowolnym czasie z domu. Ciekawym

rozwiązaniem jest okienko korespondencji, które pozwala przedyskutować, co narysować lub napisać

na tablicy. Każdy uczeń może też pracować indywidualnie. Obrazek zapisujemy, klikając ikonę kartki z czerwoną strzałką, a następnie prawym klawiszem myszki na pojawiającym się obrazku.

Korzystając z aplikacji uczniowie mogą zilustrować najważniejsze wydarzenia z lektury, wykonać

portrety koleżanek i kolegów do zgadywanki czy narysować ulubione zwierzątko, które później opiszą.

 

Układanki z obrazka

Do zrobienia puzzli przyda nam się aplikacja www.jigsawplanet.com. Jako ich podstawę można

wykorzystać rysunki dzieci. Aplikacja nie wymaga logowania. Gotowe dzieła możemy zamieścić

na przykład na klasowej stronie.

Puzzle to doskonały sposób na wprowadzenia dzieci do zajęć czy element zadania w klasie. Ciekawym

pomysłem jest również przygotowanie kartki urodzinowej dla kolegi z klasy w formie układanki.

 

6. Klasowy koncert

Strona http://piosenki-dla-dzieci.info stanowi bogaty zbiór piosenek dla dzieci.  Oprócz popularnych piosenek dla młodszych dzieci, znajdziemy tu także bajki i inscenizowane legendy. Warto zapoznać się z jej zawartością.

Internet to bogate źródło aplikacji, które można z powodzeniem wykorzystywać w edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli jesteście zainteresowani podaje jeszcze kilka ciekawych adresów do pracy z naszymi uczniami.

Scholaris http://scholaris.pl. Portal edukacyjny zawierający gotowe lekcje z imponującą obudową multimedialną. Materiały zorganizowane są według podziału na etapy edukacyjne, przedmioty i rodzaje multimediów. Materiały są gotowe do wydruku lub pobrania w wersji elektroniczne

Prezentacje

 http://prezi.com/ - lepsze niż PowerPoint 

Gry, zadania
http://learningapps.org - świetne aplikacje, między innymi wykreślanka, łączenie par, grupowanie pojęć, gra milionerze, testy wyboru, krzyżówki, linia czasu, zaznaczanie na mapie itd... Możesz stworzyć klasę, dodać do niej uczniów, wydrukować im loginy i hasła, przydzielić zadania. Uczniowie sami mogą tworzyć swoje zadania, a Ty masz do nich dostęp.
http://www.classtools.net/ - strona, na której można tworzyć gry (Arcade Game Generator w pasku po prawej stronie), diagramy, linie czasu, itd...) 
http://www.proprofs.com/games/ - gry i puzzle do samodzielnego tworzenia
http://www.kubbu.com/ - Kubbu - darmowa strona (na 30 kont uczniowskich), na której można dodać konta uczniów i tworzyć dla nich gry i zadania. Duża zaleta - można analizować wyniki. (Poradnik: http://prezi.com/kc9k3e4hozat/kubbu/. 

Linie czasu
http://www.timetoast.com/ - konieczna jest bezpłatna rejestracja i najnowsza wersja programu Adobe Flash Player.

Plakat
http://www.glogster.com - tworzenie interaktywnego plakatu

Książka
http://storybird.com/ - tworzysz klasę, zapisujesz uczniów, zadajesz temat, a oni piszą razem książkę, dodając do niej ilustracje. 
http://myths.e2bn.org/index.php

Komiks, historyjka obrazkowa
http://www.toondoo.com/ - tworzenie komiksów i historyjek obrazkowych
makebeliefscomix.com/comix/

Mozaiki słowne
http://www.imagechef.com - po rozwinięciu paska create pojawia się wiele możliwości - mozaika słowna, napisy. Świetne na rozpoczęcie lekcji.

http://pl.sheeplive.eu/ - bardzo fajna strona zawierająca krótkie filmy - kreskówki, mówiące o bezpiecznym zachowaniu w sieci (skierowana do najmłodszych) np. „Owce w sieci”

 ŹRÓDŁA

 Artykuł Jolanty Okuniewskiej zawarty w broszurce - „TIK bez tajemnic” - Materiały na konferencje regionalne 25 i 26 września 2014.  Strona internetowa-www.ceo.org.pl/cyfrowaszkola w zakładce Materiały

Opracowała na podstawie powyższy źródeł - A.Tracz

NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W PROGRAMIE

insta 190x220

Wydarzenia

 12-14.09.2017 - Zebrania rodzicielskie

 

 

Dni wolne

DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

 • 31 października 2016r.
 • 10 listopada 2016r
 • 5 stycznia 2017r.
 • 2 maja 2017r.
 • 26 maja 2017r.
 • 16 czerwca 2017r.

Kalendarz

 • 04.09.2017 Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
 • 23-31.12.2017 Zimowa przerwa świąteczna
 • 15-28.01.2018 Ferie zimowe
 • 29.03-03.04.2018 Wiosenna przerwa świąteczna
 • 22.06.2018 Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Przydatne linki

nasz elementarz{nomultithumb}dopalacze

cke2

oke poznan

ko szczecin

men 3dzielny

logo CEO

ore banner2

zcdn

logo szczepan

logointerisk

Kanał rss

Dzisiaj79
Wczoraj69
W tym tygodniu79
W tym miesiącu3049
Od początku81083

logo pajacyk

librus2
2014 12 03 aktywna edukacja

szkola z klasa

2014 10 24 logo bezpieczna szkola

ceo poczytaj mi przyjacielu

trzymaj forme

zszp

szklanka mleka akcja szkola wielkopolska

owoce w szkole

WSPÓŁPRACA Z FUNDACJAMI

dzieciafryki com 2

mam marzenie

kolo caritas

Logowaniepogoda

Nowogard