facebook sp1

Polish (Poland)English (United Kingdom)

III finał Chłopskiej Szkoły Biznesu

IMG 20171215 102752Martyna Marciniak i Jakub Miksa zajęli 14 miejsce w III finale Chłopskiej Szkoły Biznesu

15 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Osinie odbył się III Finał Chłopskiej Szkoły Biznesu o Puchar Starosty Goleniowskiego. Wzięło w nim udział 120 par z powiatu goleniowskiego. Miło nam poinformować, że uczniowie klasy IIIa

Martyna Marciniak i Jakub Miksa wywalczyli 14 miejsce

i w nagrodę pojadą na dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Oprócz Martyny i Jakuba naszą szkołę reprezentowali: z klasy IIIa Aleksandra Kulinicz i Ewa Soroka, Olaf Szyszka i Michał Teodorczyk, Igor Szczepaniak i Daria Sikora, Justyna Juszczyńska i Aleksandra Maślanka, Jakub Konior i Bartłomiej Źróbek, Robert Kraue i Kamil Majcher, z klasy II a Julia Rompel i Jakub Maciejewski, Stanisław Błażewicz i Julia Macełko – wolontariusz, z klasy VII a Stanisław Ochocki i Mateusz Kasperczak oraz Vadym Sydorenko.

Nauczycielami prowadzącymi są Katarzyna Falkowska – Simińska i Anna Ochocka.

Sukces cieszy tym bardziej, że nasi uczniowie grają w CSB od września tego roku, a rywalizować musieli nie tylko z gimnazjalistami, ale też z licealistami. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy sukcesów w kolejnych rozgrywkach już w maju.

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z klas VII SP – III Gim do udziału w grze.

Chłopska Szkoła Biznesu to ekonomiczna gra planszowa inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. W XVIII wieku, w niewielkiej miejscowości Andrychów i sąsiadujących z nią wsiach: Roczynach, Inwałdzie, Sułkowicach, Targanicach, Wieprzu i Zagórniku w Małopolsce, pańszczyźniani chłopi wpadli na sprytny pomysł, jak sobie dorobić. Oprócz uprawy roli zaczęli produkować lniane płótna nazywane drelichami, które były później sprzedawane przez handlarzy. Tym ostatnim udało się stworzyć rozległe sieci powiązań i kontaktów handlowych. Docierali oni do najdalszych miast Europy. Według źródeł z tamtego okresu ponad 80% produkowanych w ośrodku andrychowskim płócien eksportowano m.in. do Barcelony, Marsylii, Stambułu czy Moskwy.
W tym czasie nie było w Polsce innego ośrodka o tak rozległych kontaktach handlowych. Wielka skala produkcji i międzynarodowy zasięg handlu były możliwe dzięki współpracy pomiędzy okolicznymi chłopami-rzemieślnikami. Z czasów rozkwitu andrychowskiego ośrodka tkackiego w XVIII wieku pochodzi popularne powiedzenie:

Nasz Andrychów, chociaż lichy, przyodziewa świat w drelichy!”

Gra powstała w oparciu o projekt edukacyjny pod tym samym tytułem, realizowany przez Małopolski Instytut Kultury we współpracy z Towarzystwem Miłośników Andrychowa w ramach programu „Muzeobranie”. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników. CSB w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, klaster gospodarczy, negocjacje handlowe i wiele innych. Promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę.

Każdy gracz wciela się w rolę jednego z andrychowskich rzemieślników: kowala, piekarza lub tkacza, który produkuje i sprzedaje bryki handlowe, chleby lub lniane płótna. Rola gracza jest oznaczana wizytówką – identyfikatorem rzemieślnika zawieszanym na szyi. Celem graczy jest zebranie jak największego majątku liczonego w złotych górskich (waluta gry) dzięki transakcjom z innymi graczami i realizowaniu wypraw handlowych na planszy (mapie Europy). W ciągu rozgrywki gracze równocześnie produkują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Rozgrywka opiera się na interakcjach i decyzjach uczestników grających w dwuosobowych spółkach handlowych. Sala, w której odbywa się rozgrywka, zamienia się w wielki jarmark. Gracze dyskutują i zawzięcie ze sobą negocjują. Zwycięzcą gry zostaje spółka, która zebrała największy majątek.

Niewątpliwą zaletą gry jest to, że rozgrywa się ją w czasie rzeczywistym, co umożliwia bezpośrednie interakcje uczestników rozgrywki i wywołuje u nich silne emocje i zaangażowanie. Ale co najważniejsze – uczy logicznego myślenia i planowania!

NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W PROGRAMIE

ceo poczytaj mi przyjacielu

trzymaj forme

zszp