poczdam
4 grudnia uczniowie oddziałów gimnazjalnych wybrali się wraz z opiekunami p. Anitą Rybus, p. Katarzyną Falkowską - Simińską i p. Anną Ochocką na edukacyjno ­ – rekreacyjną wycieczkę do Poczdamu zorganizowaną przez p. Sylwię Szarek wraz z biurem podróży Anawa tour. Celem wycieczki było zapoznanie się z kulturą i zwyczajami krajów niemieckojęzycznych, zwiedzanie najważniejszych zabytków Poczdamu oraz praktyczna nauka języka niemieckiego.

Poczdam jest stolicą Brandenburgii. Jego główną atrakcją jest grupa pałaców i zespołów parkowych wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pałacu Sanssouci (Beztroska), przepięknego rokokowego pałacu Hohenzollernów, wzniesionego na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Przechadzaliśmy się ogrodami tarasowymi, podziwialiśmy marmurowe rzeźby, pawilon chiński, a także Nowy Pałac. Ciekawostką dla nas było to, że Fryderykowi Wielkiemu zawdzięczamy nie tylko I rozbiór Polski ale też ... ziemniaki. To on, jako jeden z pierwszych, docenił zalety tego warzywa i wprowadził je na nasze stoły. W dowód pamięci i wdzięczności na jego grobie składa się nie wieńce, ale właśnie ziemniaki.

Kolejną atrakcją była rosyjska kolonia Aleksandrowka – osiedle drewnianych domków w stylu rosyjskim, zbudowanych na zlecenie Fryderyka Wilhelma III dla ostatnich 12. rosyjskich chórzystów. Następnie udaliśmy się do Cecilienhof – ostatniego pałacu wzniesionego przez Hohenzollernów. Miejsce to stało się znane na świecie za sprawą Konferencji Poczdamskiej. W dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. przywódca ZSRR Józef Stalin, brytyjski premier Winston Churchill i prezydent USA Harry Truman ustalali powojenne zmiany polityczne i terytorialne w Europie. Wtedy ustalono, że nasza zachodnia granica będzie przebiegać na Odrze i Nysie. Także wtedy Harry Truman wydał telefoniczny rozkaz zrzucenia bomby na Hiroszimę.

Następnie udaliśmy się na most Glienicke na rzece Haweli, który łączy Poczdam z Berlinem i bardziej znany jest pod nazwą Most szpiegów. Po wojnie to tu przebiegała granica pomiędzy Berlinem Zachodnim a Wschodnimi Niemcami. W czasie zimnej wojny Związek Radziecki i USA trzykrotnie wykorzystywały most do wymiany pojmanych szpiegów. Pierwsza wymiana miała miejsce 10 lutego 1962 r. Oddano radzieckiego szpiega Rudolfa Abla w zamian za amerykańskiego pilota Francisa Gary Powersa. Historię tę opowiada film z 2015 r. Most szpiegów z Tomem Hanksem w roli głównej, który był wyświetlany podczas tegorocznego Lata z Muzami. Tym, którzy go nie widzieli, gorąco polecamy.

Na zakończenie udaliśmy się na pięknie udekorowany i pachnący jarmark bożonarodzeniowy. Ci, którzy zgłodnieli, mogli spróbować słynnych niemieckich brathwurstów czyli kiełbasek z bułką (taka niemiecka odmiana hot - doga), ale były też frytki, McDonald's, bułki ze śledziem, a nawet polski bigos. Mogliśmy też sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce. Zwykle była to mieszanina języka niemieckiego i angielskiego, ale niektórzy dostawali pomroczności jasnej i porozumiewali się na migi. Jednak każdemu udało się coś zjeść, a także zakupić piernikowe serca, owoce w karmelu i czekoladzie oraz inne drobne pamiątki. Niektórzy mieli okazję zobaczyć zjazd hot wheels’ów. Świąteczna atmosfera tak nam się udzieliła, że nie chcieliśmy wyjeżdżać.