facebook sp1

Polish (Poland)English (United Kingdom)

WYCIECZKA DO POCZDAMU

poczdam
4 grudnia uczniowie oddziałów gimnazjalnych wybrali się wraz z opiekunami p. Anitą Rybus, p. Katarzyną Falkowską - Simińską i p. Anną Ochocką na edukacyjno ­ – rekreacyjną wycieczkę do Poczdamu zorganizowaną przez p. Sylwię Szarek wraz z biurem podróży Anawa tour. Celem wycieczki było zapoznanie się z kulturą i zwyczajami krajów niemieckojęzycznych, zwiedzanie najważniejszych zabytków Poczdamu oraz praktyczna nauka języka niemieckiego.

Poczdam jest stolicą Brandenburgii. Jego główną atrakcją jest grupa pałaców i zespołów parkowych wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pałacu Sanssouci (Beztroska), przepięknego rokokowego pałacu Hohenzollernów, wzniesionego na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Przechadzaliśmy się ogrodami tarasowymi, podziwialiśmy marmurowe rzeźby, pawilon chiński, a także Nowy Pałac. Ciekawostką dla nas było to, że Fryderykowi Wielkiemu zawdzięczamy nie tylko I rozbiór Polski ale też ... ziemniaki. To on, jako jeden z pierwszych, docenił zalety tego warzywa i wprowadził je na nasze stoły. W dowód pamięci i wdzięczności na jego grobie składa się nie wieńce, ale właśnie ziemniaki.

Kolejną atrakcją była rosyjska kolonia Aleksandrowka – osiedle drewnianych domków w stylu rosyjskim, zbudowanych na zlecenie Fryderyka Wilhelma III dla ostatnich 12. rosyjskich chórzystów. Następnie udaliśmy się do Cecilienhof – ostatniego pałacu wzniesionego przez Hohenzollernów. Miejsce to stało się znane na świecie za sprawą Konferencji Poczdamskiej. W dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. przywódca ZSRR Józef Stalin, brytyjski premier Winston Churchill i prezydent USA Harry Truman ustalali powojenne zmiany polityczne i terytorialne w Europie. Wtedy ustalono, że nasza zachodnia granica będzie przebiegać na Odrze i Nysie. Także wtedy Harry Truman wydał telefoniczny rozkaz zrzucenia bomby na Hiroszimę.

Następnie udaliśmy się na most Glienicke na rzece Haweli, który łączy Poczdam z Berlinem i bardziej znany jest pod nazwą Most szpiegów. Po wojnie to tu przebiegała granica pomiędzy Berlinem Zachodnim a Wschodnimi Niemcami. W czasie zimnej wojny Związek Radziecki i USA trzykrotnie wykorzystywały most do wymiany pojmanych szpiegów. Pierwsza wymiana miała miejsce 10 lutego 1962 r. Oddano radzieckiego szpiega Rudolfa Abla w zamian za amerykańskiego pilota Francisa Gary Powersa. Historię tę opowiada film z 2015 r. Most szpiegów z Tomem Hanksem w roli głównej, który był wyświetlany podczas tegorocznego Lata z Muzami. Tym, którzy go nie widzieli, gorąco polecamy.

Na zakończenie udaliśmy się na pięknie udekorowany i pachnący jarmark bożonarodzeniowy. Ci, którzy zgłodnieli, mogli spróbować słynnych niemieckich brathwurstów czyli kiełbasek z bułką (taka niemiecka odmiana hot - doga), ale były też frytki, McDonald's, bułki ze śledziem, a nawet polski bigos. Mogliśmy też sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce. Zwykle była to mieszanina języka niemieckiego i angielskiego, ale niektórzy dostawali pomroczności jasnej i porozumiewali się na migi. Jednak każdemu udało się coś zjeść, a także zakupić piernikowe serca, owoce w karmelu i czekoladzie oraz inne drobne pamiątki. Niektórzy mieli okazję zobaczyć zjazd hot wheels’ów. Świąteczna atmosfera tak nam się udzieliła, że nie chcieliśmy wyjeżdżać.

NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W PROGRAMIE

baner technologie 120x240

Wydarzenia

11.01.2018 - Wystawienie ocen na pierwszy semestr

15-26.01.2018 - Ferie zimowe

Dni wolne

DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

 • 2 listopada 2017r.
 • 3 listopada 2017r
 • 18 kwietnia 2018r.
 • 19 kwietnia 2018r.
 • 20 kwietnia 2018r.
 • 30 kwietnia 2018r.
 • 2 maja 2018r.
 • 4 maja 2018r.

Kalendarz

 • 04.09.2017 Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
 • 23-31.12.2017 Zimowa przerwa świąteczna
 • 15-28.01.2018 Ferie zimowe
 • 29.03-03.04.2018 Wiosenna przerwa świąteczna
 • 22.06.2018 Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Przydatne linki

{nomultithumb}dopalacze

cke2

oke poznan

ko szczecin

men 3dzielny

logo CEO

ore banner2

zcdn

logo szczepan

logointerisk

Odwiedza nas

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Dzisiaj1
Wczoraj57
W tym tygodniu60
W tym miesiącu1873
Od początku93591

plakat kopia

librus2
2014 12 03 aktywna edukacja

szkola z klasa

2014 10 24 logo bezpieczna szkola

ceo poczytaj mi przyjacielu

trzymaj forme

zszp

szklanka mleka akcja szkola wielkopolska

owoce w szkole

WSPÓŁPRACA Z FUNDACJAMI

dzieciafryki com 2

mam marzenie

kolo caritas

Adres

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Wojska Polskiego 6, 72-200 Nowogard
tel. 91 / 39 26 270, fax 91 / 39 26 271
NIP: 856-16-83-911, szp1now@wp.pl

Kontakt

dyrektor: Sebastian Szymański
tel. +48 91 / 39 26 270
www.sp1.nowogard.pl
szp1now@wp.pl

Logowaniepogoda

Nowogard