koszalin
Mikołaj uwielbia grzeczne dzieci i sprawił uczniom klas VIIa i VIIc niespodziankę. Aby dalej doskonalić swój warsztat i zgłębiać wiedzę 7 grudnia 2017 roku odbyła się wycieczka do drukarni Polska Press w Koszalinie. Wyjazd był możliwy dzięki uprzejmości pana Sławomira Pankowskiego – kierownika drukarni, który zgodził się poopowiadać uczniom o specyfice swojej pracy.

W koszalińskiej drukarni drukowane są gazety lokalne, głównie dzienniki. Pan Sławomir oprowadzał uczestników po pomieszczeniach drukarni oraz opowiadał bardzo interesujące rzeczy związane z procesem powstawania gazety. Uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi, że ilustracja w gazecie to nic innego jak miliony malutkich „pikseli”, które widoczne są dopiero pod lupą. Strona gazety najpierw przechodzi przez specjalistyczną maszynę, która nakłada druk na blachę, by dopiero potem mogła powstać gazeta papierowa. W drukarni znajduje się wiele pomieszczeń magazynowych, pełnych ogromnych rolek różnego rodzaju papieru. Nie obyło się bez prezentów! Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał świeżo wydrukowany egzemplarz gazety z dnia…jutrzejszego! Koło dziennikarskie otrzymało również rolki papieru, na którym drukowana jest gazeta.

Po wizycie w drukarni uczniowie „zanurkowali” w Parku Wodnym w Koszalinie na całe dwie godziny! Zabawa była bardzo udana!

Celem wycieczki było zwiedzanie nowoczesnej drukarni oraz zapoznanie uczniów z technologią poligraficzną. Uczniowie mieli możliwość poznania maszyn drukarskich (największa z nich to wartość nawet kilku milionów złotych!), oglądali proces drukowania, zwiedzali pomieszczenia drukarni, poznali pracowników drukarni, zadawali pytania. Mieli też okazję przekonać się, że najlepszą formą spędzania wolnego czasu jest aktywność, np. pływanie.

Z pewnością nie jest to ostatni wyjazd, który ma na celu zgłębianie tajników sztuki dziennikarskiej!