Tadeusz Kościuszko – sylwetka

12 października uczniowie oddziałów gimnazjalnych klasy IIa, IIb, IIIa wraz z paniami Agnieszką Czyżak i Anną Ochocką wzięli udział w organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Nowogardzie spotkaniu z panem Jackiem Stróżyńskim Tadeusz Kościuszko – sylwetka. Spotkanie odbyło się w związku z ogłoszeniem roku 2017 – rokiem Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość, którego 200. rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku.
Pan Stróżyński w ciekawy sposób przybliżył młodzieży sylwetkę i dokonania tego wielkiego Polaka i patrona naszej szkoły, który zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Bardzo dziękujemy pani dyrektor Anecie Wysoszyńskiej oraz pracownikom biblioteki za zaproszenie. Jednocześnie gorąco zachęcamy do codziennego głosowania na naszą bibliotekę na stronie pracownieorange.wp.pl. Głosowanie jest bezpłatne. Możemy wygrać multimedialną świetlicę. Mamy czas do 20 października.