Wrota Historii Regionalnej
Wrota Historii Regionalnej
Projekt historyczny Stowarzyszenia Solidarni Razem pn. "Wrota Historii Regionalnej"

Dnia 27 września br. w ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach realizacji zadania pod nazwą: "Program wspierania rozwoju uczniów wybitnie uzdolnionych." uczniowie Jedynki odwiedzili siedzibę Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego. Mieli tam okazję spotkać się z wielkimi postaciami - Ludźmi Solidarności w osobach Mieczysława Jurka (Przewodniczącego Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego),  Zbigniewa Zalewskiego (Dyrektora Oddziału ZUS w Szczecinie) oraz  Władysława Diakuna (Burmistrza Polic). Panowie, w obszernych wypowiedziach próbowali przybliżyć młodzieży czasy stanu wojennego i walkę o wolność.

W 1980 roku odważyli się rzucić wyzwanie komunizmowi i przystąpili do Solidarności. Nie chcieli już dłużej żyć w szarej rzeczywistości, w której wszechobecne było kłamstwo, przemoc i szarganie ludzkiej godności. Organizowali strajki i demonstracje, kolportowali podziemną prasę oraz pomagali ofiarom systemu. W zamian byli więzieni, bici, wyrzucani z pracy, ale mimo to nigdy się nie poddali. 

Kolejnym punktem spotkania był mini wykład pracownika IPN w Szczecinie nt. zarysu działalności NSZZ Solidarność. Zwieńczeniem dnia okazała się wizyta w Muzeum Techniki i Komunikacji jednym z największych muzeów technicznych w Polsce gdzie prezentowana jest historia szczecińskiej komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej.

To była wspaniała lekcjach historii opowiedziana słowami osób, które bezpośrednio w niej uczestniczyły.