facebook sp1

Polish (Poland)English (United Kingdom)

Lektury w klasach

Lektury w klasach I - III

1. Władysław Bełza „Kto ty jesteś? Polak mały!”;
2. Jan Brzechwa „Moje ulubione wiersze”;
3. Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
4. Wanda Chotomska „Legendy polskie”;
5. Maria Krueger „Karolcia”;
6. Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”;
7. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”;
8. Kornel Makuszyński „120 przygód Koziołka Matołka” (księga I);
9. Alan Aleksander Milne „Kubuś Puchatek”;
10. ks. Jan Twardowski „Patyki i patyczki”;
11. Julian Tuwim - wiersze dla dzieci: „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”;

inne wybrane utwory klasycznej literatury dziecięcej polskiej i światowej"

W ostatnich zmianach nie wyszczególnione zostały obecne poprzednio w spisie pozycje:
H. Ch. Andersen - wybór baśni;
Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”;
M. Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Mogą one jednak być omawiane jako "inne wybrane utwory klasycznej literatury dziecięcej polskiej i światowej".

Lektury – klasa IV

  1. J. Brzechwa – „Akademia pana Kleksa”
  2. J. Christa – „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”
  3. J. Olech – „Dynastia Miziołków”
  4. F. H. Burnett – „Tajemniczy ogród”
  5. J. Korczak – „Król Maciuś Pierwszy”
  6. R. Gościnny, J.J. Sempe – „Mikołajek” (wybór opowiadań)
  7. J. Wybicki – „Mazurek Dąbrowskiego”
  8. A. Mickiewicz – „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz” (opisy)
  9. Wybrane podania i legendy polskie’
  10. Wybrane baśnie polskie i europejskie
  11. Wybrane wiersze J. Brzechwy, W. Bełzy, K.I.Gałczyńskiego,
  12. J. Kulmowej, J. Tuwima.

Lektury - klasa V

  1. C. St. Lewis „ Opowieści z Narnii – Lew, czarownica i stara szafa”
  2. F. Molnar „Chłopcy z Placu Bronii”
  3. Wybrane mity greckie ( w tym Mit o powstaniu świata oraz mity „ O Prometeuszu , Syzyfie, Demeter, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Terezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce”
  4. J. R. Kipling „ Księga dżungli”

Lektury - klasa VI

  1. Ch. Dickens „Opowieść wigilijna”
  2. A. de Saint-Exupery „Mały Książę”
  3. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Liberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Lektury - klasa VII

  1. A. Fredro „Zemsta”
  2. Wybór fraszek, pieśni i trenów ( w tym tren I, V, VII, VIII )

Jana Kochanowskiego

  1. I. Krasicki „Żona modna”
  2. Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II część „Dziadów”, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”, „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza
  3. de Saint-Exupery „Mały Książę”
  4. Quo vadis” i „Latarnik” Henryka Sienkiewicza
  5. J. Słowacki „Balladyna”

Lista lektur uzupełniających dla klas VI – VII

  1. Fiedler A. „Dywizjon 303”
  2. N. H. Kleinbaun „Stowarzyszenie umarłych poetów”
  3. E. E. Schmitt „Oskar i Pani Róża”

Klasy gimnazjalne

Lektury - klasa II

  1. Musierowicz M. „ Kłamczucha”
  2. Mickiewicz A. „Dziady” cz. II , „Reduta Ordona”, wybrana ballada
  3. Krasicki I. Wybrane bajki
  4. Fredro A. „Zemsta”
  5. Prus B. „Antek”
  6. Szekspir W. „Romeo i Julia”
  7. Sapkowski A. „ Droga, z której się nie wraca”
  8. Christie A. „Morderstwo w Orient – Expressie”

Lektury - klasa III

  1. Kamiński A. „Kamienie na szaniec”
  2. Nałkowska Z. „Opowiadania”
  3. Hemingway E. „Stary człowiek i morze”
  4. Orwell G. „Folwark zwierzęcy”
  5. Mrożek S.  „Wesele w Atomicach”
  6. Lem S. „Wybrane opowiadania”
  7. Wybrana powieść młodzieżowa

NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W PROGRAMIE

baner technologie 120x240

Events

  • 09.01.2015- grading deadline for the first semester
  • 15.01.2015 The classification meeting
  • 19.01. - 2.02.2015 Winter Break

Days off

  • 10th November 2014
  • 2nd January 2015
  • 5th January 2015
  • 1st April 2015
  • 15th May 2015
  • 5th June 2015

Calendar

  • 01/09/2014 Beginning of school year
  • 22-31.12.2014 Christmas Break
  • 19.01-01.02.2015 Winter Break 
  • 02-07.04.2015 Easter Break
  • 26/06/2015 End of school year

USEFUL LINKS

{nomultithumb}dopalacze

cke2

oke poznan

ko szczecin

men 3dzielny

logo CEO

ore banner2

zcdn

logo szczepan

logointerisk

Visitors

We have 44 guests online
Today1
Yesterday57
Week60
Month1873
All93591

plakat kopia

librus2
2014 12 03 aktywna edukacja

szkola z klasa

2014 10 24 logo bezpieczna szkola

ceo poczytaj mi przyjacielu

trzymaj forme

zszp

szklanka mleka akcja szkola wielkopolska

owoce w szkole

COOPERATION WITH FOUNDATIONS

dzieciafryki com 2

mam marzenie

kolo caritas

Address

Primary school no 1 in Nowogard
ul. Wojska Polskiego 6, 72-200 Nowogard
tel. 91 / 39 26 270, fax 91 / 39 26 271
NIP: 856-16-83-911, szp1now@wp.pl

Contact

headmaster: Sebastian Szymański
tel. +48 91 / 39 26 270
www.sp1.nowogard.pl
szp1now@wp.pl

Log In



weather

Nowogard