Berlin
Uczniowie klas siódmych odwiedzili miejsce pełne świątecznego klimatu - stolicę Niemiec, Berlin.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania niemieckiego parlamentu – Reichstagu,  jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta i symboli Berlina. Po szczegółowej kontroli, porównywalnej z kontrolą na lotniskach, mogliśmy zwiedzić szklaną kopułę parlamentu, odważny pomysł połączenia tradycji z nowoczesnością, z przepięknymi widokami na Berlin. Dzięki audio przewodnikom mogliśmy wysłuchać historii dotyczącej nie tylko Reichstagu, ale i Niemiec po II wojnie światowej.

Następnie udaliśmy się na spacer po pięknie udekorowanym mieście, przeszliśmy się słynną Allee Unter den Linden czyli Aleją pod Lipami i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przy Bramie Brandenburskiej. Na Placu Poczdamskim mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe, zamawiając w MC Donaldzie hamburgery. Po regeneracyjnym posiłku udaliśmy się do Aqua Domu – największego na świecie gigantycznego, cylindrycznego akwarium z wodą morską , znajdującego się w hotelu Radisson . AquaDom mieści 1 mln litrów wody oraz 1500 ryb z 97 gatunków i posiada jedyną w swoim rodzaju wodną windę, dookoła której pływają morskie stworzenia. Berlińskie akwarium należy do najciekawszych obiektów tego typu w Europie. Można zobaczyć w nim ponad 5000 zwierząt w starannie przygotowanych, ciekawie zaaranżowanych sceneriach nawiązujących do miejsc, z których pochodzą.

W nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym skosztowaliśmy typowo niemieckich, świątecznych specjałów takich jak pieczone kasztany czy lukrowane jabłka na patyku.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Techniki, gdzie kontakt z naukami przyrodniczymi i techniką stał się szczególnym przeżyciem.

150 interaktywnych stacji eksperymentalnych dało nam możliwość zgłębiania podstawowych dziedzin fizyki. Są to między innymi optyka, mechanika i radioaktywność. W centrum zainteresowania poza fizyką znajdują się dyscypliny pokrewne, takie jak matematyka, telekomunikacja czy astronomia, które dzięki odpowiednim eksperymentom mogliśmy samodzielnie poznawać. Największą popularnością cieszyła się chatka Baby Jagi, wystawiająca na próbę nasz zmysł orientacji.

Wycieczka dostarczyła nam wiele emocji i nowych doświadczeń oraz zachęciła do odwiedzania naszych najbliższych sąsiadów w przyszłości.