Do programu „Poczytaj mi przyjacielu”  CEO - nasza szkoła przystąpiła  pod koniec września 2012 roku. W ramach projektu chętni uczniowie pod opieką  nauczycieli  Danuty Plichty, Elżbiety Grad, Anny Tracz i  Wandy Michalak przystąpili do czytania młodszym kolegom i koleżankom.

Poczytaj mi przyjacielu

Do projektu czynnie zaangażowali się  uczniowie z „ Aktywu bibliotecznego” prowadzonego przez nauczyciela bibliotekarza Danutę Plichtę,
uczniowie z kl. II ”a” z panią Wandą Michalak,
uczniowie z kl. I „a” z panią Elżbietą Grad
i uczniowie z kl. III „a” z panią Anną Tracz.

Pierwszą imprezą czytelniczą był „Światowy Dzień Pluszowego Misia”

„Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś” Pod takim hasłem 26 listopada 2012 roku świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole. Dwa tygodnie przed świętem została zorganizowana w bibliotece szkolnej wystawa pluszowych misiów, na którą chętni uczniowie przynieśli swoje ukochane pluszaki. Biblioteka szkolna zamieniła się w krainę misiów tzw. „Misiolandię”. Wybór najsympatyczniejszego misia miał miejsce dzień przed uroczystością, głosowało 196 uczniów z naszej szkoły. Właściciel najsympatyczniejszego misia dostał miły upominek w postaci książki.

Wszyscy uczniowie z klas „ 0 – I - II” uczestniczyli  w uroczystym spotkaniu z Misiem, który obchodził swoje 110 urodziny.

Na program uroczystości złożyły się: - Historia Pluszowego Misia, inscenizacja „W Krainie Misiolandii”  przygotowana przez uczniów z aktywu bibliotecznego pod kierunkiem Pani Danuty Plichty, zabawy ruchowe, konkursy, układanie puzzli, -prezentacja multimedialna o misiach. Wszyscy świetnie się bawili przy misiowych piosenkach. Ten dzień był nie tylko okazją do doskonałej zabawy, ale również służył promocji czytelnictwa. Dzieci przypomniały sobie postacie znanych misiów, bohaterów książek i filmów. Przeniosły się do magicznego świata ukrytego na kartach książki Cz. Janczarskiego pt „ Miś Uszatek” za sprawą zaproszonego gościa: Pani Martyny Rogala – Bator.

Święto Pluszowego Misia zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem piosenki pt. „Pluszowy miś” i słodkim poczęstunkiem. Dzień Pluszowego Misia upłynął w przyjemnej atmosferze, wszyscy bardzo fajnie się bawili.

Innym działaniem jest współpraca z małymi czytelnikami z zaprzyjaźnionej „0” W ramach programu „Poczytaj mi przyjacielu” uczniowie klasy III a zaplanowali całą roczną akcję w czytaniu swoim najmłodszym kolegom z klasy „0”.

Pierwsze ich spotkanie miało charakter zebrania informacji od maluszków na temat: czy lubią książki, co daje im czytanie itp. Okazało się, że niektórzy, z „zerówkowiczów” sami też już potrafią czytać, ale zwykle słuchają go w wykonaniach swoich biskich-rodziców dziadków, rodzeństwa, a w szkole ich Pani. Trzecioklasiści zrobili (po sugestiach swoich młodszych kolegów) spis ich ulubionych książek. Będą one w całości albo fragmentach przedstawione w trakcie spotkań z dziećmi ze zerówki

Po rozmowie z wychowawczynią grupy ustalili, że czytającym dniem będzie w każdym tygodniu -czwartek.
Akcja rozpoczęła się od października. Do tej pory dzieci z naszej „0” wysłuchały 5 książek.  Uczniowie klasy III a bardzo chętnie zaoferowali swój udział w tej akcji. Czytająca grupa ze względu na dużą ilość chętnych uczniów, podzieliła się na mniejsze 4, 5 osobowe zespoły.

W celu uatrakcyjnienia „czytającej lekcji” trzecioklasiści przygotowują małe inscenizacje obrazujące czytane teksty. Dzielą się rolami, na miarę swoich możliwości przygotowują rekwizyty.

Kolejnym działaniem jakie zostało poczynione w ramach akcji, to cykliczne spotkania z ludźmi starszymi z okazji „Roku ludzi starszych” Tym działaniem zajęła się klasa I ”a” wraz wychowawcą panią Elżbietą Grad. Zorganizowano już kilka spotkań z babciami i dziadkami uczniów na tzw. „Poranki poczytajki” Zaproszeni goście czytają wcześniej przygotowaną książkę a następnie opowiadają ciekawe historie ze swojego dzieciństwa.  Ostatnia ,,poczytajka" odbyła sie 19.12.12r., a tematem były zbliżające sie Swięta Bożego Narodzenia. Po przeczytaniu pięknej wigilijnej opowieści ,,czytająca babcia'' opowiedziała dzieciom o swoich świętach z dzieciństwa. Obie opowieści bardzo zainteresowały ucz. kl. I ”a”. Babcia podarowała  dzieciom drobne upominki i słodycze, a dzieci złożyły świąteczne życzenia i kartkę, którą same wykonały. Takie spotkania są bardzo pouczające i ciekawe a uczniowie bardzo chętnie słuchają  i z utęsknieniem  czekają na następne spotkania.

Następne działania związane z projektem „ Poczytaj mi przyjacielu” będziemy realizować już w Nowym 2013 Roku.

Danuta Plichta