b_350_250_16777215_00_images_stories_aktualnosci_2012_02_23_1.jpgW czwartek 16.02. klasy edukacji wczesnoszkolnej wzięły udział w spotkaniu z Policjantem panem Marcinem Kraszewskim. Tematyka była niezwykle ważna, bo dotyczyła niebezpieczeństw w sieci internetowej. Jest ich niemało, wiemy o tym doskonale, lecz niestety, nie zawsze zdajemy sobie z nich sprawę.

W realizacje zajęć włączyli się uczniowie klasy II a, przedstawiając inscenizację, której tematyka dotyczyła poruszanych kwestii. Wcielili się oni w postaci ekipy walczącej ze złem w Internecie, ze znanej strony sieciaki.pl. W sposób trochę humorystyczny, grając role pozytywnych użytkowników sieci, przekazali najważniejsze zasady dotyczące internetowych zagrożeń.

Zdając sobie sprawę z ich istnienia, na pewno będzie można ich uniknąć, i o tym właśnie mówił zebranym uczniom nasz gość. Na tle przygotowanej prezentacji, dowiedzieli się oni, co trzeba robić, aby nie czuć się zagrożonym, móc bezpiecznie korzystać z komputera i całej sieci internetowej.

Nie ulega wątpliwości, że Internet, to bardzo ważne, cenne źródło zdobywania wiedzy i umiejętności, oraz, że ma więcej zalet niż wad. Jednak w przypadku tak młodych użytkowników, którzy bardzo często nie zdają sobie sprawy z siły tych zagrożeń, a szczególnie, gdy nie mają odpowiedniej kontroli ze strony nas dorosłych, edukacja w tej dziedzinie jest bardzo istotna. Z uwagą słuchały tego, o czym im mówił pan Marcin, same wiedziały również sporo na temat poruszanych zagadnień.

Na pewno nie raz jeszcze, nadarzy sie okazja do ponownego prześledzenia wszystkich zagrożeń internetowych. Można to robić poprzez różne formy -np. prace plastyczne, które wykonane zostały przez uczniów klas trzecich, w ramach zajęć komputerowych.

Stąd pomysł również, aby połączyć siły w przekazywaniu wiedzy z instytucjami naszego miasta. Takim wielkim sprzymierzeńcem w tej dziedzinie jest nowogardzka Policja. Nie tylko nas wspierają, ale powodują, iż nasze lekcje są bardziej ciekawsze, efektywniejsze, gdyż w dziedzinie walki ze „złem”, są oni niezastąpieni.

Anna Tracz

Lekcja inna niż zwykłe luty 2012