IMG 20191219 090559167

Uczniowie klasy III C ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowogardzie w październiku 2019 roku przystąpili do innowacji pedagogicznej „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.

W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem    i zainspirować dzieci do czytania, od października 2019 roku wychowawczyni  Pani Beata Biniecka wprowadziła do swojej klasy III C  projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.

Projekt składa się z trzech MODUŁÓW. W każdym z modułów zespół klasowy wybiera jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykona co najmniej cztery zadania.

I MODUŁ realizowany był przez uczniów klasy III C od 01.10.2019r. do 31.12.2019r. - FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI. Wybrano lekturę H.Ch.Andresena  pt.,,Brzydkie kaczątko’’.

Zrealizowaliśmy wspólnie następujące zadania:

  • Wykonaliśmy Czytusie z plasteliny i umieściliśmy je w specjalnie przygotowanym przez nas klasowym kąciku.
  • Przygotowaliśmy w klasie kącik czytelniczy i umieśćcie w nim plakat projektu.
  • Malowaliśmy portret Czytusia i zorganizowaliśmy wystawę na korytarzu szkolnym.
  • Ozdobiliśmy lekturniki i omówiliśmy pierwszą lekturę H.Ch. Andersena " Brzydkie kaczątko".
  • Wykonaliśmy zakładki do książek na podstawie lektury i przekazaliśmy je młodszym kolegom i koleżankom z naszej szkoły.
  • Zrobiliśmy plakaty zachęcające do przeczytania lektury ,,Brzydkie kaczątko’’.
  • Uzupełniliśmy również ćwiczenia w lekturniku dotyczące I modułu.: rysowaliśmy ilustrację do lektury, wykonaliśmy projekt gry na tablet, pisaliśmy krótką notatkę nt. przeczytanej lektury.
  • Wspólnie oglądaliśmy film pt.,,Brzydkie kaczątko’’.
  • W pracowni komputerowej tworzyliśmy okładkę do wybranej lektury w programie Word.

Po zrealizowaniu I modułu Pani Beata Biniecka umieściła na stronie projektu sprawozdanie w formie opisu i kilka zdjęć, dzięki czemu otrzymaliśmy od autora projektu POTWIERDZENIE realizacji tego modułu.

Uczniowie z przyjemnością wykonywali wszystkie zadania. Już czytamy następną lekturę.

Opracowała: Beata Biniecka