72130295 498480881004826 858009890214379520 n

Jak co roku, w naszej szkole odbyły się zajęcia z cyklu „ Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne”. Tym razem w czwartek 10 października uczniowie klas VII mieli okazję przypomnieć sobie kiedy  i w jaki sposób nieletni, czyli osoba między 13 a 17 rokiem życia, odpowiada za popełnione, zabronione czyny.  Pan Damian Denisiewicz  st. asp. referatu prewencji z Komisariatu Policji w Nowogardzie, kolejny raz przybliżył pojęcia takie jak:  bójka, pobicie, cyberprzemoc czy wagary. Szczegółowo omówił przejawy demoralizacji, do których, przypominamy!, należą:

• wulgarne słownictwo,
  • wagarowanie,
  • wandalizm,
  • ucieczki z domu,
  • powroty do domu po godz. 22.00
  • przedwczesne podejmowanie życia seksualnego,
  • stosowanie agresji, przemocy,
  • palenie papierosów i e-papierosów,
  • spożywanie alkoholu,
  • zażywanie narkotyków, dopalaczy,
  • udział w destrukcyjnych subkulturach, sektach,
  • naruszanie zasad współżycia społecznego ( np. naruszenie zasad ogólnie przyjętych w szkole (statutu, regulaminu, kodeksu, złe zachowanie na lekcji),  naruszenie godności, ubliżanie,  grożenie, wyszydzanie, obrażanie poprzez np.: Internet, sms-y itp.).

Po zajęciach Pan inspektor, w rozmowach indywidualnych, dodatkowo odpowiedział na wiele nurtujących młodzież pytań, zachęcił do bezpośredniego kontaktu w sprawach ważnych i przede wszystkim takich, które mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa innych ( Ig).

Serdecznie dziękujemy Pan Damianowi Denisiewiczowi za przeprowadzenie zajęć.

Nasza rada na demoralizację:

Żyj aktywnie, zdrowo i bezpiecznie, czyli:

• Dbaj o dobre relacje z ludźmi
  • Rozwiązuj konflikty bez przemocy
  • Podejmuj odpowiedzialne decyzje
  • Dokonuj mądrych wyborów
  • Przestrzegaj zasad prawa
  • Pomagaj innym i korzystaj z pomocy
  • Naucz się radzić sobie ze stresem