trzeci maj
Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.

Jan Paweł II

Powyższy cytat naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, w szczególności ostatnie zdanie na pewno odzwierciedlają nastrój małej lekcji historii, w której uczestniczyli uczniowie klasy ‘0”, I a i II a podczas szkolnego dnia obchodów Święta Konstytucji.

Jak tak młodym dzieciom wytłumaczyć znaczenie Konstytucji 3 majowej, jak przybliżyć im rok 1791 i to, jaka wtedy była nasza Ojczyzna? W czasach negacji wszelkich wartości, kiedy bardzo szybko nudzą nas uroczystości, apele, rocznice okazało się, że można. Bez patosu, zrozumiałym dla nich językiem krótkiego montażu kl. 2a popartego prezentacją na temat najważniejszych faktów związanych z „Konstytucją 3 Maja”, jak też wspólna nauka i śpiew -„Witaj Majowa jutrzenko”, „Jesteśmy Polką i Polakiem” okazało się być właściwym sposobem na przekazanie najważniejszych treści spotkania. To była również lekcja o symbolach Polski i innych, również ważnych majowych dniach- „Świecie Pracy” i „Dniu Flagi”. Nie mogło też zabraknąć naszego hymnu narodowego. Szczególne wielkie brawa dla klasy I a, której uczniowie znają wszystkie 4 zwrotki hymnu. Podsumowaniem, w którym wszyscy uczniowie zasłużyli na ocenę celującą był quiz sprawdzający ich wiedzę na tematy poruszane w trakcie tych zajęć.

Myślimy, iż tak jak my Jan Paweł II uśmiechnąłby się i byłby szczęśliwy patrząc na to, jak pięknie i szczerze nasi uczniowie okazują tą szczególną miłość i przywiązanie do swojej ojczyzny.

M.Czapczyk, W.Michalak, A.Tracz