pasowanie

Książka to mistrz, co darmo nauki udziela,

Kto ją lubi, doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli,

Pomaga radości, chwile nudów odpędza, osładza cierpliwości”.

Ambroży Grabowski

 

W dniu 28 marca 2018 roku miało miejsce w naszej szkole „Pasowanie uczniów klas I na czytelników Biblioteki Szkolnej. Ta uroczystość jest naszą wieloletnią tradycją. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników bibliotek szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Na uroczystość przybyli uczniowie klas I wraz ze swoimi wychowawcami. Gościem specjalnym był Pan dyrektor Sebastian Szymański. Salka gimnastyczna na moment zamieniła się w bibliotekę w której uczniowie z klas VI C i VI D należący do aktywu bibliotecznego i koła teatralnego prowadzonych przez panie : Danutę Plichtę i Malwinę Nowak przygotowali część artystyczną, podczas której przekazali dzieciom wiedzę o książce i bibliotece. Pojawiły się różne postaci wychodzące z książek a były nimi: Pani Bibliotekarz, uczennica Basia, Pirat, Król Kazimierz, Kopernik, Ptaszek i oczywiście sama Królowa Książka. Każda z postaci miała określone zadanie. Dzieci zostały zapoznane z zasadami poszanowania książek, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania oraz prośbami Królowej Książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kocha i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie, którego dokonał Król Kazimierz z Królową Książką wielką kredką przy asyście wszystkich postaci. Na pamiątkę spotkania nasi milusińscy otrzymali zawieszki – identyfikatory oraz odblaskowe opaski na rękę. Następnie z każdej klasy został wybrany przedstawiciel, który miał za zadanie wylosować z magicznego kapelusza jedną karteczkę z zagadką a następnie udzielić prawidłowej odpowiedzi. Wszyscy wykonali zadanie bezbłędnie a na dowód tego każdy wychowawca z rąk Pana dyrektora otrzymał Dyplom „Pasowania”, który będzie pierwszakom przypominał o tym wyjątkowym wydarzeniu. Po uroczystości uczniowie udali się pełni wrażeń ze swoimi wychowawcami na lekcje. Były też oczywiście pamiątkowe zdjęcia… zamieszczone poniżej.