teatr pleciuga
Uczniowie klas IV b i IV c spędzili środę na bardzo nietypowej lekcji. Pojechali do magicznego miejsca, gdzie zamiast ławek były miejsca na widowni, a zamiast tablicy i nauczyciela była scena. Tym miejscem był Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Dzieci obejrzały spektakl pod tytułem „Kim jestem”. Na scenie pojawili się przebrani aktorzy ze wspaniałymi rekwizytami. Przedstawienie zawierało przesłanie dotyczące tolerancji – nie liczy się to, kim jesteśmy tylko jacy jesteśmy. Głównym bohaterem jest… Coś. Podczas podróży po zakamarkach mieszkania spotyka różne domowe sprzęty. Rozmawia ze sztućcami, narzędziami, a nawet szminką znalezioną w torebce mamy. Nikt jednak nie wie kim jest, skąd pochodzi, ani do czego służy. Jego bycie sprowadza się do szukania odpowiedzi na pytanie „Kim jestem?”. Trudno odnaleźć się w świecie, w którym wszystko musi być nazwane i określone.

Największą niespodzianką dla uczniów była lekcja teatralna. W pewnym momencie, po spektaklu na scenie pojawiła się aktorka – odtwórczyni głównej roli – pani Maja Bartlewska. Rozpoczęła się żywa dyskusja na temat teatru. Warto wspomnieć, że reprezentanci naszej szkoły byli wzorowo przygotowani do „odpytywania”, gdyż wyjazd poprzedziły lekcje języka polskiego związane właśnie z tą formą sztuki. Nie było więc ani jednego pytania, które pozostało bez odpowiedzi. Pani Maja opowiedziała uczniom o specyfice swojej pracy i poprowadziła za kulisy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć garderoby aktorów, rozmawiali z panią, która jest odpowiedzialna na scenografię, dyskutowali o projektach strojów, rekwizytów. Odwiedzili też salę akustyczną i dowiedzieli się, na czym dokładnie polega praca oświetleniowca.

Czwartoklasiści opuścili Pleciugę bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenie. Bardzo możliwe, że w przyszłości jako profesjonalni aktorzy teatralni właśnie uczniowie naszej szkoły będą nam rozdawać autografy!